Fobije in strahovi
Skoraj vsi se česa bojimo, toda pri nekaterih se ta strah lahko razvije v fobijo, to je močno čustvo strahu in tesnobe, ki je zelo pretirano glede na resnično grožnjo s katero se soočajo.
Fobija je največkrat le maska, ki prekriva globlje podzavestne konflikte, ki jih nosimo v sebi. Je le rezultat, efekt, reakcija, ki nastane zaradi strahov, nerešenih problemov v naši preteklosti ali pa travmatičnih dogodkov, ki smo jih doživeli ali jim bili priča. Vsi negativni dogodki v naši preteklosti, ki smo jih potisnili v podzavest, se velikokrat pozneje v naši psihi pojavljajo kot fobije, za katere niti sami ne vemo od kje izvirajo in kako nastanejo.
Fobija bo udarila vsakič, ko se bo oseba soočila z nekim stanjem ali predmetom, ki se ga boji, ali pa celo takrat, ko bo o tem samo razmišljala. Lahko ga skrbi kako se bo poškodoval; da bo naprimer padel z velike višine ali pa ga bo ugriznil pes, ali pa ga je strah, kako se bo na nekaj odzval, ker bati se zanj pomeni, da se boji strahu. Zato bo storil vse, kar je v njegovi moči, da se bo izognil okoliščinam, ki se jih boji. Različnih strahov in fobij je zelo veliko, vse pa lahko razvrstimo v naslednje skupine;
STRAH PRED ŽIVALMI; med njimi so tudi žuželke. Ta se največkrat pojavi že v otroštvu.
STRAH PRED NARAVNIMI POJAVI; To je na primer strah pred nevihto, višino, vodo. Tudi ta se navadno začne že v otroštvu.
STRAH PRED INJEKCIJO/ KRVJO/POŠKODBO; Sem spada strah, da bi videli kri ali rano in strah pred injekcijo ali drugimi zdravniškimi posegi. Ljudje, ki postanejo panični, če jih je strah, se pogosto počutijo, kot da bodo omedleli, pa v resnici ne bodo (omedlimo takrat, ko nam pade krvni pritisk, panika pa slednjega le poveča). Drugače pa je pri strahu pred krvjo, injekcijo, poškodbami…ki pa krvni pritisk resnično zniža in pogosto povzroči omedlevico.
STRAH PRED SITUACIJO; To je na primer strah pred letenjem, zaprtimi prostori, javnimi prevoznimi sredstvi, predori, mostovi, dvigali, vožnjo…strah pred situacijo se pogosto pojavi že v otroštvu ali v srednjih dvajsetih letih.
DRUGE FOBIJE; Te vključujejo vse druge strahove! Pogosta fobija v tej skupini je strah pred zadušitvijo ali pred boleznijo, kot nasprotje hipohondriji, trdovratnim strahom, da ste resnično bolni.
Fobije najpogosteje povzroči slaba izkušnja, lahko pa ima korenine v opazovanju nekega dogodka. Fobije in strahove lahko povzroči tudi vzgoja; od staršev se naučimo česa vse se moramo bati (živali, nevihto, …). Včasih se začnemo bati vsega, kar skrbi družbo v tistem trenutku.
Simptomi, ki spremljajo tesnobo
- Na telesni ravni so značilni:
- nemir,
- mišična napetost,
- tiščanje v prsnem košu, žlički, pritisk v prsih,
- potenje,
- vrtoglavica,
- hitra utrujenost
- ovirano dihanje,…
- Na miselni ravni so značilni:
- strah pred osramotitvijo,
- nezmožnost koncentracije,
- občutek, da bom znorel,
- strah pred smrtjo,…
- Na čustveni ravni so značilni:
- panika,
- tesnoba,
- strah,
- razdražljivost,
- nihanje v razpoloženju,…
- Na vedenjski ravni so značilni:
- umik,
- izogibanje ljudem,
- izogibanje družabnim srečanjem,
- nezmožnost dela, padec produktivnosti.
Strahovi so lahko zelo močni in neprijetni in nas resnično lahko začnejo močno ovirati v vsakdanjem življenju.
Hipnoterapija je ena izmed najuspešnejših terapij, ki v zelo kratkem času pokaže veliko uspeha.